czwartek, 25 października 2012

Koreczki z tofu i guacamole

Koreczki z tofu:
- tofu wędzone np. Polsoja
- guacamole z awokado, soku z cytryny, drobno pokrojonej papryki czerwonej slodkiej, pieprzu, oliwy z oliwek, soli himalajskiej czarnej, kiszonego ogórka
- prażone na suchej patelni pestki dyni
- gomasio: uprażyć na suchej patelni osobno siemię lniane oraz sezam, następnie ostudzone ziarna  zmielić razem w blenderze, dodać trochę soli - przechowywać w zamykanym pudełku, służy jako posypka do kanapek, ryżu, kasz itp.









Joya Erdbeere

Smaczny posiłek na słodko:
- pyszny i lekki jogurt sojowy Joya z truskawkami (trafiają się nawet w całości!) - do kupienia w Poznaniu w sklepach Piotr i Paweł, cena ok. 3,50zł
- jagody goji - mieszam je z jogurtem na conajmniej pół godziny przed spożyciem - stają się miękkie
- połowa owocu granata
- 1 dojrzała figa pokrojona w kawałki
- czasem dorzucam kilka nerkowców











poniedziałek, 15 października 2012

Kale again

Ponownie jarmuż z jaglanką.

-szklankę jaglanki uprażyć w suchym rondlu, zalać wrzątkiem (2szklanki), dodać liść glona kombu i gotować aż kasza wchłonie wodę
-w suchym woku uprażyć garść nerkowców, następnie garść pestek dyni, garść nasion słonecznika - kolejno wykładając po uprażeniu z woka na miskę, odstawić (można podjadać ;))
- do woka wlać trochę oleju rzepakowego i podsmażyć pokrojoną czerwoną paprykę, następnie dodać pokrojone liście jarmużu, podsmażyć, dolać trochę wody i sosu sojowego i dusić pod przykryciem
-w osobnym garnku na parze gotujemy brokuła
-mozna jeszcze zrobić sos z nerkowców przypominający ser topiony:
garść nerkowców zmielić w blenderze na proszek;
do rondla wlać trochę wody lub napoju sojowego, łyżkę sosu sojowego i łyżkę pasty curry (lub przyprawy), dodać zmielone nerkowce i zagotować mieszając - szybko utworzy się gęsty sos, można nim polać jaglankę itp.








sobota, 6 października 2012

Kale kale kale!

Jarmuż po raz kolejny!
Jest jesień, idealna pora na zajadanie się dyniami oraz jarmużem, kapustą itp.

Poniższa wersja obiadowa została wykonana w 25minut.

Do suchego woka wsypałam garść pestek dyni suszonych oraz pestek słonecznika i sezamu.
Uprażyłam, wyjęłam z woka.

Do rozgrzanego już woka wlalam 3 łyżki oleju rzepakowego, na to wyłożyłam pokrojone liście jarmużu. Jarmuż wypełnił cały wok, ale po chwili pod przykryciem znacznie zmniejszył swą objętość.

W rondlu uprażyłam brązowy ryż, zalałam go wrzątkiem w proporcji 1:2, dodałam pokrojony liść glona i przykryłam, aby ryż gotował sie na małym ogniu.

Do jarmużu dolałam trochę wody, aby się dusił pod przykryciem, dolałam łyżkę sosu sojowego oraz wsypałam czarne oliwki (garść).
Pod koniec duszenia dodałam trochę pieprzu, kozieradki i kurkumy (bo lubię) oraz pół pokrojonego w kostkę awokado i uprażone na początku ziarna.  Wymieszałam składniki i nie dusiłam już dłużej, aby awokado nie uległo rozpadowi ;)
Na koniec do jarmużu dodałam ugotowany ryz.

Szybkie, proste danie. Nie zalega godzinami w żołądku ;P








Awokado! Avocado!

Awokado, smaczliwka:
Awokado jest stosowane przede wszystkim w sztuce kulinarnej. Zawarte w owocach tłuszcze są równie łatwo przyswajalne przez organizm człowieka co masło. Zawartość nienasyconych tłuszczów sprawia, że polecane powinno być osobom chorującym na miażdżycę, nadciśnienie oraz jako uzupełnienie diety lub namiastka masła.
Awokado wskazane jest dla osób chorujących na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów, gdyż zawarta w nim miedź powoduje normalizację funkcji enzymatycznych wątroby i ustępowanie stłuszczenia.
W 2000 r. na Międzynarodowym Kongresie Chemicznym w Honolulu dr H. Kawagiszi z Uniwersytetu Szizuoka (Japonia) przedstawił zachęcające wyniki oddziaływania awokado na wątrobę zakażoną wirusem HCV i (WZW typu C).
Dojrzały owoc doskonale się rozsmarowuje, dzięki czemu  jest świetnym zamiennikiem tłuszczów zwierzęcych.  Dodanie soku z cytryny zapobiega brunatnieniu miąższu owocu.

Owoc znajduje także różnorodne zastosowanie w kuchniach etnicznych:
  • sushi (Japonia/Kalifornia),
  • napoje mleczne z awokado i lodem (vitamina de abacate, Brazylia),
  • pasta z awokado (guacamole, Meksyk),
  • odwar sporządzony ze skóry pomaga w rozstrojach żołądkowo-jelitowych oraz wykazuje działanie przeciwrobacze!
 Awokado jest trujące dla zwierząt; koty, psy, krowy, konie, szczury, króliki, kozy, ptaki i ryby. Spożycie może doprowadzić do śmierci.

W 100 g awokado znajdują się:
  • kalorie: 221 kcal
  • błonnik: 6,3 g
  • węglowodany: 0,4 g
  • tłuszcze: 23,5 g (w tym duży udział tłuszczów jednonienasyconych)
  • białka: 1,9 g
  • woda: 66%
  • witaminy: A, B1, B2, C, PP, K i H, kwas pantotenowy
  • substancje mineralne: wapń, potas i fosfor, cynk, żelazo.


Moje śniadanie: kanapki z pastą z awokado.
Awokado nalezy przekroić wzdłuż, rozdzielić połówki, usunąć pestkę, wydrążyć miąższ ze skórki łyżką i rozdrobnić widelcem w misce.
Dodaję sok z cytryny, pieprz czarny i czarną sól siarkową oraz łyżkę oleju lnianego i oliwy z oliwek.






Scott Jurek 'Jedz i biegaj'






Figs! Figi!

Do Polski dotarła chyba duża dostawa fig, bo można je kupić wszędzie hehe   ;)
Zimą zajadam się suszonymi, niesiarkowanymi figami.
Teraz korzystam z okazji i pożeram figi surowe.
Cena za sztukę to około 2,50zł, ale mocno dojrzałe można kupić za 1zł.

Wartości odżywcze: świeże figi zawierają od 12 do 25% glukozy i fruktozy, do 4% pektyny, do 7% celulozy, witaminy C i z grupy B oraz karoten. Są bardzo bogate w sole mineralne, zawierają przeciętnie: potas (1100 mg%), wapń (230 mg%), magnez (120 mg%), fosfor (260 mg%).

Figs are one of the highest plant sources of calcium and fiber. Dried figs are richest in fiber, copper, manganese, magnesium, potassium, calcium, and vitamin K, relative to human needs. They have smaller amounts of many other nutrients. Figs have a laxative effect and contain many antioxidants. They are good source of flavonoids and polyphenolsIncluding gallic acid, chlorogenic acid, syringic acid, (+)-catechin, epicatechin and rutin. In one study, a 40-gram portion of dried figs (two medium size figs) produced a significant increase in plasma antioxidant capacity.